Edukreacja | Kalendarz

Specjalnie dla dzieci odwiedzających Łódź Design Festival zaprojektowaliśmy wyjątkowy kalendarz prezentujący najważniejsze osiągnięcia polskiego designu. Dzieci dostanie go w prezencie w Bawialni lub po warsztatach.

Kalendarz opracowała Krystyna Łuczak-Surówka, a projekt graficzny i ilustracje: Ładne Halo

„Dizajn jako odrębna profesja liczy sobie dopiero dwa stulecia, chociaż człowiek projektował przedmioty od zawsze. Zaczynał od wykorzystywania i komponowania elementów spotkanych w naturze.
Inspiracje płynące z natury wzbogacone są dzisiaj o odkrycia naukowe i najnowsze technologie. Projektanci to twórcy korzystający i z wyobraźni i z wszechstronnej wiedzy. Zawsze muszą pamiętać dla kogo i jakich celów projektują rzecz. Często pracują w zespołach, by tworzyć rzeczy, które sprawiają, że nasze życie jest lepsze.
Dizajn to świat pięknych i mądrych przedmiotów służących nam na co dzień. Takich trzynaście przedmiotów zostało wybranych na bohaterów tego kalendarza. Dlaczego trzynaście skoro rok kalendarzowy ma dwanaście miesięcy?
Trzynastu „dizajn bohaterów”, bo kalendarz towarzyszy Łódź Design Festiwal 2013 i dlatego zaczyna się od karty
z miesiącem październikiem. Miesiącem, w którym wszyscy zainteresowani polskim dizajnem spotykają się w Łodzi, by zobaczyć co nowego, co ciekawego wydarzyło się w ostatnim roku w projektowaniu. Kalendarz od października 2013 do października 2014 odmierzy nam więc czas do kolejnego festiwalu. To będzie rok z polskim dizajnem, bo dizajn spotykamy każdego dnia” / Krystyna Łuczak-Surówka

Kalendarz w wersji PDF do pobrania TUTAJ

Krystyna Łuczak-Surówka

Jest historykiem i krytykiem designu. Ukończyła Instytutu Historii Sztuki UJ. Obecnie jest wykładowcą warszawskiej ASP, gościnnie prowadzi zajęcia również dla innych uczelni i instytucji. Jest autorką wielu publikacji o designie oraz kuratorką wystaw. Promuje w kraju i za granicą polskie wzornictwo i prowadzi autorską stronę www.designby.pl.
Jest współwłaścicielką firmy VZÓR, przywracającej klasyki polskiego projektowania, wdrażane po latach po raz pierwszy jako produkty rynkowe.

 

 

 

Ładne Halo

Ładne Halo to niezależne wydawnictwo i studio graficzne działające w Łodzi. Jego twórcy – Maciek i Asia – stawiają na nowoczesne książki obrazkowe, autorskie historie i dobry design. Ich książki są pomysłowe, dobrze zaprojektowane i niesforne. Ładne Halo prowadzi otwartą pracownię oraz czytelnię książek dla dzieci w byłej przędzalni bawełny w OFF Piotrkowskiej. Więcej informacji: www.ladne-halo.pl