• Wydarzenie minęło.
PechaKucha Night Łódź vol. 12

prowadzenie: Grupa CUKIER

12. łódzka Pecha Kucha będzie wyjątkowa. Wystąpią polscy i brytyjscy eksperci, dzięki którym zyskacie wiele perspektyw na świat projektowania w obu tych krajach. Wspólnie z British Council i Grupą Cukier zapraszamy 19 października o 20.20 do fabryk Widzewskiej Manufaktury na twórcze szaleństwo.

PechaKucha (wym. „peczakcza”) to nietypowa forma prezentacji wymyślona przez dwóch architektów z Tokio – Astrida Kleina i Marka Dythama. Głównym jej celem jest możliwość przedstawienia szerszej publiczności wybranego tematu w możliwie krótki i treściwy sposób. Obowiązuje prosta formuła 20×20, czyli 20 slajdów, z których każdy wyświetlany jest przez 20 sekund. Prezentujący mają zatem 6 minut i 40 sekund na zainteresowanie zebranej publiczności wybranym tematem.

PechaKucha jest imprezą otwartą i niekomercyjną. Zaprezentować może się każdy, kto ma coś ciekawego do powiedzenia. Wiek, status zawodowy czy materialny są bez znaczenia – liczy się pomysł i chęć podzielenia się nim z innymi. Temat prezentacji jest dowolny. Może to być projekt mebli, budynek, kampania reklamowa, kolekcja ubrań, grafika, podróż dookoła świata, inicjatywa społeczna – jednym słowem wszystko, co kryje w sobie kreatywną myśl i powinno ujrzeć światło dzienne. Prezentacje są często jedynie pretekstem do dalszej dyskusji i nawiązywania ciekawych znajomości.

PechaKucha jest imprezą międzynarodową. Jej nazwa pochodzi od japońskiego słowa „pogawędka”, „gadu-gadu”. Pierwsza PechaKucha odbyła się w 2003 roku w Tokio. Obecnie wydarzenie organizowana jest w ponad 650 miastach na całym świecie! W Łodzi po raz pierwszy zagościła w październiku 2010 roku, dzięki inicjatywie Grupy CUKIER. Od października 2010 odbyło się jedenaście edycji łódzkiej „Peczakczy” – każda w innym miejscu, w nieco innej atmosferze. „Peczkacza” odbywała się między innymi w ramach Festiwalu Łódź Design 2010-2012, Letniska na Księżym Młynie, Regionalnego Kongresu Kultury oraz Fotofestiwalu. Wydarzenie otrzymało wyróżnienie w konkursie „Punkt dla Łodzi 2011” w kategorii „Twórcze szaleństwo”.

PechaKucha prowadzona będzie w języku angielskim.

Międzynarodowa strona PechaKucha: pecha-kucha.org/night/lodz/
Relacje filmowe: www.youtube.com/user/GrupaCUKIER
Facebook: www.facebook.com/PechaKuchaLodz
Strona lokalna: www.pechakuchalodz.blogspot.com
British Council

Sylwetki występujących osób:

Agnieszka-MakarewiczAgnieszka Makarewicz jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na wydziale Architektury wnętrz. Edukację pod kątem architektury rozszerzała także w Mercer College NJ, USA. W 2007 roku przeniosła się do Londynu, gdzie pracowała między innymi dla Darlings Associates, DEGW (Aecom) oraz Casa Forma. Jest organizatorką wystawy polskich architektów „Polish Architects Exhibition – The Futurological Congress”, która odbyła się we wrześniu 2009 roku w Barbican Center, a później została zaprezentowana w ramach Singapore Design Festival 2009. W 2013 jako jeden z gości honorowych uczestniczyła na konferencji „Semana 39” w Mexico City organizowanej przez Centro School of Design. Obecnie prowadzi własna firmę, Agnes Makarewicz Interior Design, zajmującą się architekturą wnętrz.

Anna Pietrzyk-Simone_2Anna Pietrzyk-Simone pracuje w Lovegrove Studio w Londynie od 2004 roku – najpierw jako dyrektor komunikacji, aktualnie jako dyrektor projektów specjalnych.  Skończyła Zarządzanie na Uniwersytecie Warszawskim oraz Design Strategy and Innovation na Uniwersytecie Brunel w Londynie. Przed przeprowadzką do Londynu, pracowała w Design Indaba, gdzie zajmowała się rozwojem twórczych branż w Republice Południowej Afryki. W 2009 roku współzałożyła Creative Project Foundation, w ramach działań fundacji jest kuratorem, twórcą „Young Creative Poland” – serii wystaw w Londynie i Mediolanie, zapoczątkowała również przewodnik designlink.pl oraz jest jednym z kuratorów wystawy w Tbilisi zatytułowanej „What’s for breakfast – Design from Austria, Czech Republic, Hungary, Poland, Slovakia and Georgia”. Brała także udział w pracy redakcyjnej nad książką „Discovering Women in Polish Design”. Wspólnie z Narodowym Muzeum w Warszawie współtworzy wystawę „We Want To Be Modern: Polish Design 1955-1968” – w ramach projektu jest odpowiedzialna za komunikację międzynarodową i rozwój strategiczny współpracy z partnerami. Promuje polski design na świecie i umożliwia współpracę pomiędzy polskimi designerami, przedsiębiorstwami oraz międzynarodowymi partnerami.

Ewa Ayton_2Ewa Ayton jest dyrektorem Działu Kultury i Sztuki w British Council w Polsce, wraz z zespołem prowadzi program promujący sztukę brytyjską New Connections, który między innymi dotyczy kreatywności i przedsiębiorczości w kulturze. W latach 2007-2011 była Regionalnym Menedżerem projektu Creative Cities realizowanego w 15 krajach (Północna i Centralna Europa, Rosja i Ukraina). Obecnie jest także menadżerem 3 letniego projektu CENTRES, wspieranego przez Unię Europejską, który realizowany jest w 8 krajach Unii Europejskiej i poświęcony jest rozwijaniu postaw kreatywnych i przedsiębiorczych w szkołach ponadpodstawowych.
.

Gian Luca AmadeiGian Luca Amadei jest jednym z dyrektorów programowych w Wydziale Architektury, Projektowania i Mody w British Council. Po uzyskaniu dyplomu w projektowaniu wnętrz na University for the Creative Arts (UCA), zgłębiał swoje zainteresowania teorią architektury i ukończył studia magisterskie z historii i teorii architektury w londyńskiej Bartlett School of Architecture (UCL). Poza studiami, w 2007 roku rozpoczął długotrwałą współpracę z „Blueprint” – czołowym czasopismem o architekturze i designie, najpierw jako korespondent europejski, a potem jako redaktor i autor artykułów oraz recenzji. W tej roli nawiązał wiele ścisłych kontaktów ze studiami projektowymi w Wielkiej Brytanii i na świecie oraz pogłębił swoje zainteresowanie procesem technologicznym i innowacjami w designie. Gian Luca niedawno obronił pracę doktorską na wydziale architektury University of Kent w Canterbury. Fragmenty jego pracy „Ewoluujący paradygmat wiktoriańskich cmentarzy: jego początki i wpływ na plan Londynu od początku XIX w. do dziś” były prezentowane jako artykuły na konferencjach w UK i na świecie. Podczas pracy nad doktoratem, Gian Luca był wykładowcą i promotorem na inżynierskich studiach architektonicznych w University of Kent. Jest autorem książki „Kobiety polskiego designu: wywiady i rozmowy” (2009).

Katarzyna Jezowska_2Kasia Jeżowska przygotowuje wystawy, pisze artykuły oraz prowadzi wykłady na temat designu i wystawiennictwa. Ukończyła studnia Curating Contemporary Design na Kingston University we współpracy z londyńskim Design Museum i historię sztuki na Uniwersytecie Łódzkim z pracą na temat współczesnych polskich wystaw wzorniczych. Jako kurator i edytor współpracuje z Fundacją Creative Project zajmującą się promocją polskiego designu. Równocześnie przygotowuje pracę doktorską zainicjowaną na Royal College of Art w Londynie na temat polskich wystaw projektowych i gospodarczych w kraju i za granicą w kontekście socjalistycznej nowoczesności. Kampania crowdfundingowa Design Miners, którą niedawno rozpoczęła, ma na celu zebranie środków na rozwój tych badań.

Magda Szabert_2Magda Szabert skończyła studia na Wydziale Architektury na Politechnice Gdańskiej. Posiada 10 lat doświadczenia w dziedzinie architektury i inżynierii z praktyką m.in. w Wielkiej Brytanii i Irlandii, gdzie prowadziła wielodyscyplinarne zespoły jako projektantka, koordynatorka CAD, specjalistka ds. jakości i zarządca. Jest ekspertem w projektowaniu, produkcji i implementacji technologii CLT (cross-laminated timber, płyty klejone warstwowo z tarcicy). Prowadziła budowę największej struktury CLT w Wielkiej Brytanii.
.
.

Oscar Lhermitte_2Oscar Lhermitte jest multidyscyplinarnym projektantem z Londynu. Prowadzi Studio Oscar Lhermitte, jest także współzałożycielem i prezesem Sidekick Creatives Ltd. Po ukończeniu studiów w Central Saint Martins w 2009 i Royal College of Art w 2011, szybko założył swoje własne studio projektowe działające na różnych płaszczyznach kreatywności. Dorobek Oscara obejmuje zarówno projektowanie przemysłowe, jak i instalacje artystyczne – zawsze jednak design pozostaje centralnym punktem każdego projektu. W 2012 roku po udanym doświadczeniu z crowdfundingiem, Oscar zebrał zespół projektantów, fotografów i filmowców, aby założyć Sidekick Creatives Ltd – pierwsze studio pomagające uruchamiać kreatywne projekty na platformach crowdfundingowych. Sidekick Creatives wspiera to, co najlepsze ze sztuki i designu, budując zarazem społeczność ludzi kreatywnych, którzy współpracują i wspierają się wzajemnie. Pomimo tego, że od założenia Sidekick Creatives minął mniej niż rok, studio to wsparło już kilku nagradzanych projektantów i jest rozpoznawane przez społeczność kreatywną. Prace Oscara były wystawiane w kilku muzeach i na wystawach a on sam prowadził wykłady w różnych instytucjach, np. w Royal Astronomical Society.

Siobhan Henderson jest managerem London Design Festival. Od 2010 roku zorganizowała cztery edycje Festiwalu. Koordynuje wydarzenia programowe V&A oraz instalacje. Zajmuje się również utrzymywaniem relacji z kluczowymi partnerami takimi jak: Arts Council, England and Mayor of London. Jej szerokie doświadczenie obejmuje zarówno współpracę z organizacjami kulturalnymi jak i z uczelniami wyższymi. Angażuje się w projekty, które mają na celu wsparcie rozwoju przemysłów kreatywnych. Ukończyła Arts Management and Policy, jej studia skupiały się głównie wokół kultury europejskiej. Urodziła się i wychowała w Londynie.

Weronika Rochacka_2Weronika Rochacka jest niezależną konsultantką w zakresie budowania strategii, zarządzania designem, projektowania usług oraz edukacji projektowej. Realizuje projekty zarówno dla firm komercyjnych, jak i organizacji sektora publicznego. Doświadczenie zawodowe zdobyła w brytyjskim Design Council w Londynie, wiodącym ośrodku promocji design thinking oraz efektywnego zarządzania designem na świecie. Współtworzyła tam m.in. projekty związane z edukacją szkolną i uniwersytecką oraz upowszechniała wiedzę o designie wśród brytyjskich przedsiębiorstw, centrów nauki i technologii oraz organizacji sektora publicznego. Członkini Rady Programowej Łódź Design Festival oraz Zamku Cieszyn. Współpracuje m.in. z Urzędem Patentowym RP, zespołem „Design Silesia” Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach oraz z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach.