• Wydarzenie minęło.
NOC OTWARTYCH PRACOWNI: WI-MA

Jeszcze kilka lat temu stały tu maszyny, dziś w tej pofabrycznej przestrzeni tworzy się strefa działań interaktywnych. Dawna przędzalnia i tkalnia zmieniły się w tętniące życiem centrum skupiające młodych, twórczych ludzi z niebanalnym pomysłem na życie. Siedzibę znalazły tutaj: sala koncertowa, studio nagraniowe, sala prób, pracownia konserwatorska, grupa filmowców zajmujących się animacją, spółdzielnie socjalne, galeria niepełnosprawnych twórców. Podczas Nocy Otwartych Pracowni będzie można poznać ich wszystkich.
wi-ma.org

Aleksandra Kmiecik
www.aleksandrakmiecik.pl 
www.facebook.com/KmiecikAleksandra
Prezentacja kolekcji ubrań na sezon wiosna/lato 2014. Projekcja filmów na wieży chłodniczej lub na fasadzie budynku.

Bajkonur
www.bajkonur.pl 
facebook.com/bajkonur
Bajkonur otwiera swe podwoje dla wszystkich osób, chcących zapoznać się z nami i naszą propozycją skierowaną do pasjonatów muzyki. W ciągu niespełna 2 lat zorganizowaliśmy 40 koncertów muzyki alternatywnej, a 200 zespołów odbyło u nas 800 prób – jesteśmy otwartym muzycznym tyglem.
W sobotni wieczór, 19 października, zapraszamy na Bajkonur Open Jam! Będzie można nie tylko spotkać się z nami, obejrzeć sale prób i studio nagraniowe Soyuz oraz dowiedzieć się więcej o szkole muzycznej Marka Kądzieli, ale również wziąć udział w otwartym koncercie na naszej scenie (jam session). Zapewniamy podstawowy sprzęt i instrumenty, można również przynieść swoje. Albo po prostu przyjść ze znajomymi i zrelaksować się przy napojach i snackach serwowanych przez nasz bar. Na parę wieczorów w miesiącu Bajkonur zmienia się w regularną knajpę koncertową!

BANDA
facebook.com/pracowniabanda
Prezentacja odświeżonych mebli i obiektów z lat 50./60./70., które wcześniej niechciane, zapomniane i porzucone czekały na swoją drugą szansę.
Podczas Nocy otwartych pracowni będzie możliwość zakupu wybranych mebli.

THE CITY BIOSHELTER PROJECT / ZWIEDZANIE PIERWSZEGO MIEJSKIEGO BIO- SCHRONIENIA / Fundacja Transformacja
www.transformacja.org

Bio-schronienie (z ang. Bioshelter) jest to zasilany energią słoneczną budynek / mieszkalna przestrzeń, zarządzany jako żyjący ekosystem. Jest to przestrzeń integrująca dwie dziedziny wiedzy i projektowania.
Pierwszą jest architektura, zaprojektowana z myślą o utrzymaniu optymalnych warunków dla rozwoju ekosystemu wewnątrz lub przejęta i zaadaptowana do tego celu z zastanej tkanki miasta. Struktura bio-schronienia wykorzystuje liczne przeszklenia dla ochrony biologicznych komponentów zamkniętych wewnątrz, kontroli wymiany powietrza i pochłaniania oraz magazynowania energii. Budynek taki cechuje otwarta wymiana składników odżywczych, gazów i energii z otoczeniem, produkcja plonów i recykling odpadów organicznych do poziomu gleby. Energia słoneczna jest przechowywana w postaci energii cieplnej zatrzymanej w masie termicznej, takiej jak woda, kamień, beton, gleba czy biomasa roślin. Drugą jest ekologia. Bio-schronienie można porównać do zamkniętego ekosystemu. Struktura bio-schronienia i masa termiczna wewnątrz utrzymują umiarkowane temperatury powietrza. Ciepło słoneczne jest absorbowane i przechowywane do późniejszego użycia. Woda przemieszcza się w glebie i roślinach. Zapewnia to całoroczne siedlisko dla pożytecznych owadów. Ekologiczne relacje między szkodnikami i ich drapieżnikami regulują liczebność tych pierwszych. Gazy są wymieniane pomiędzy zwierzętami, owadami, mikroorganizmami, glebą i roślinami. Dobrze zaprojektowane bio-schronienie, zarządzane przez ludzką inteligencję, może stanowić miejsce zamieszkania wspólnoty ludzi, dostarczać jadalnych plonów, ryb i zawierać zróżnicowane ekosystemy roślin, zwierząt i życia zawartego w glebie.

Miejsce: Fundacja Transformacja, Wi-ma, al. Piłsudskiego 135

korci
https://www.facebook.com/halokorci
Prezentacja powstających w Łodzi ubranek i akcesoriów dziecięcych, które cechuje wygoda, prostota formy i dbałość o detale.

Pracownia Sitodruku
www.blotpracownia.pl
facebook/BLOT pracownia
Podczas Nocy Otwartych Pracowni opowiemy o naszej pracy, pokażemy warsztat i przybliżymy technikę sitodruku.
Pięć absolwentek łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych powołało do życia „Pracownię Sitodruku”, która może poszczycić się bogatym wzornictwem nieograniczonym ani wielkością ani ilością. Pracownia jest rodzajem manufaktury, w której powstają unikatowe artefakty wykonywane ręcznie. Pracownia projektuje m.in. jedyne w swoim rodzaju tkaniny tapicerskie na unikatowe meble oraz dodatki wnętrzarskie takie jak: zasłony czy obrusy.
„Pracownia Sitodruku” to także marka BLOT, którą sygnujemy nasze projekty odzieżowe i wnętrzarskie. Podczas Nocy Otwartych Pracowni będzie można zapoznać się z blotowym asortymentem oraz zakupić blotowe produkty.

Punkt Widzenia
www.pktwidz.pl
www.facebook.com/pktwidz
Przegląd prac zrealizowanych przez studio graficzne Punkt Widzenia

Spóła Działa
www.spoladziala.pl

https://www.facebook.com/SpolaDziala
Prezentacja działalności i wystawa fotografii „Gang TU – WIMA”. Na wystawie fotografii poznamy sylwetki osób należących do przestrzeni kreatywnej Wi-My. Jest to uzupełnienie istniejącego już zbioru fotografii pt. „Kobiety Tu-wima”, o bardzo ważny męski pierwiastek. Będzie można zobaczyć także prezentacja ilustracji i autorskich książeczek.

WJTeam
http://www.facebook.com/WJTeam
Podczas Nocy Otwartych Pracowni w Wi-Mie WJTeam zaprezentuje swój dorobek, w tym dekoracje oraz lalki z filmowych projektów animowanych oraz zrealizowane filmy i teledyski. Dodatkowo o godzine 22 odbędzie się prezentacja „od pomysłu do realizacji” najnowszego projektu WJTeam „Nie jeden raz pierwszy raz” w reżyserii Darii Kopiec.