Blok SPOŻYWANIE

Spożywanie pokarmu od początku cywilizacji stanowiło centralną część naszej codzienności. O jego formie najczęściej decydują za nas inni. Dlaczego wykształceni projektanci nie odgrywają w tym procesie żadnej roli? Czy nie powinno być wprost przeciwnie? Działania zawarte w programie pokażą, że jedzenie może być traktowane jako produkt, który należy zaprojektować, aby nadawał się do spożycia, ale też by był ergonomiczny czy funkcjonalny. Food design, bawiąc się tradycyjnymi recepturami i lokalnymi smakami, przeciwstawia się uświęconej roli jedzenia jako potężnego nośnika historii
i tożsamości kulturowej. W wystawie Food | Design | Humanity kuratorzy Sonja Stummerer i Martin Hablesreiter (duet Honey&Bunny) umieszczą na trzech długich stołach jadalne obiekty, zaaranżowane smakowicie i z poczuciem humoru w taki sposób, aby idea ich projektu była równie prosta do odczytania jak ich znaczenie i funkcja praktyczna.

Blok składa się z następujących części:
– wystawa z Programu Głównego: Food I Design I Humanity oraz oprowadzanie kuratorskie (Sonja Stummerer i Martin Hablesreiter)
konferencja Food | Design | Humanity (Gabriele Sorgo, Beate Koller, Prof. Dr. Vijai K. S. Shukla, Eugenio Butelli, Marc Bretillot, Earlwyn Covington, Katarzyna Gliszczyńska, Peter Raspor, Joanna Mroczkowska, Peter Barham)
– spotkanie autorskie: światowa premiera książki EAT DESIGN (Martin Hablesreiter & Sonja Strummerer)
– wystawy towarzyszące: Art Food (Marek Cecuła), Wokół Stołu (ASP Gdańsk), The Wishing Table (Michael Vasku), Głodna Planeta (Peter Menzel, Faith D’Aluisio),
– warsztaty: Smaki jesieni, czyli skąd się bierze dynia (Grzegorz Łapanowski), Green Food Design – Miejska Kuchnia Roślinna (Agata Bielska)