Marc Bretillot / Wzornictwo spożywcze, przygoda dla zmysłów

03_FB_Marc BretillotPo zrealizowaniu projektów w ponad 20 krajach, chciałbym zabrać was w podróż do mojego studia w Paryżu.

Moja przygoda zaczęła się 15 lat temu. Jedną z pierwszych rzeczy, które zawsze mnie inspirowały, była sztuka współczesna. Gdybyście rzeczywiście odwiedzili moje studio, zobaczylibyście prace artystów, którzy używają jedzenia jako materialnego środka przekazu. Nasycanie tej dyscypliny innymi kreatywnymi działaniami z zakresu sztuki, literatury czy muzyki to moim zdaniem coś, co sprawia, że każdego dnia jesteśmy mniej ogłupieni… odkrywanie tych rzeczy jest celem mojej pracy.
Aby pokolenie, które je i trawi, mogło zrozumieć, że wszystko to odbywa się cyklicznie, i być może wynieść doświadczenie gastronomiczne ponad chmury i stworzyć niesłychane zależności i zbieżności, powrócić na Ziemię

Marc Bretillot jest projektantem z zakresu food design. Pracuje nad praktykami kulinarnymi, tworzeniem nowych produktów, doradza w sprawach innowacji w przemyśle spożywczym i organizuje międzynarodowe wydarzenia i występy w galeriach i muzeach. Jest twórcą studiów podyplomowych z zakresu wzornictwa kulinarnego na Wyższej Szkole Sztuki
i Wzornictwa w Reims (ESAD). To na tej uczelni zaczęła się jego przygoda, kiedy stworzył pierwszą pracownię naukową zajmującą się food design w 1999 roku. Wykłada także w prestiżowej szkole gastronomicznej Ecole superieure de cuisine française Ferrandi w Paryżu. Prowadzi również warsztaty we Francji i za granicą. Marc Bretillot jest także autorem książki „Culinaire Design” opublikowanej przez wydawnictwo Alternatives oraz współzałożycielem platformy wideo www.thinkingfooddesign.com, która zrzesza przemysłowców, szefów kuchni, projektantów, historyków i wszystkie inne osoby zafascynowane jedzeniem.