Another city (Inne miasto)

autor: de-sign.cz

Praga jest miastem o długiej historii, corocznie odwiedzanym przez rzesze turystów przybywających z zamiarem zwiedzenia jej zabytków i skosztowania smacznego piwa. Turystów przyciągają słynne widoki, w tym czeski zamek i corso biegnące przez Kampę i Most Karola. Czym jednak jest Praga w rzeczywistości i jak postrzegana jest przez tych, którzy przecinają jej uliczki w codziennej drodze do domu, pracy czy miejsc rozrywki i odpoczynku?

Miasto jest zróżnicowane… de-sign.cz przenosi jego część na teren Łódź Design Festival. DRN (TURF) jest doniczką ceramiczną stworzoną z autentycznego fragmentu miejsca na ziemi. Każda gruda gliny, która posłużyła za jej model, związana jest z konkretną osobą i z konkretnym miejscem. Człowiek ten uniósł szpadel i zaznaczył jedną chwilę w czasie i w przestrzeni.

Projekt postrzegany jest przez nas jako integralna część kultury i nie oddzielamy go grubą kreską od sztuki. Tworzymy limitowane edycje lub serie przedmiotów codziennego użytku we współpracy z tradycyjnymi warsztatami, innymi projektantami i artystami.

W ramach Łódź Design Festival wprowadzimy nowy projekt DRN, zrealizowany przez de-sign.cz we współpracy z twórcą Antonín Tomášek.

www.de-sign.cz
facebook.com/de-sign.cz

DONICZKA KWIATOWA jest przedmiotem ograniczającym przestrzeń życiową elementu przyrody, który przynosimy do domu. Nie hodujemy kwiatów wyłącznie dla ich piękna i pozytywnego oddziaływania, ale także dlatego, że zapewniają nam powrót do czegoś autentycznego. Budzą w nas emocje i wspomnienia wyimaginowanych miejsc i są świadkami tego, że my sami stanowimy część tych miejsc. Opieka, jaką otaczamy zieleń, przypomina nam wciąż o tym, gdzie jest nasz dom i przywraca nam naturalne tempo życia w realnym czasie. Rośliny, które dzielą z nami przestrzeń mieszkalną, powodują, że autentycznie doświadczamy „naszości” tej przestrzeni i spędzanego w niej czasu. Troska o te skromne fragmenty świata przyrody umożliwia nam ponadto doświadczenie uczucia bycia w domu, nawet jeżeli wiąże się to z trudnymi warunkami mieszkaniowymi bądź z samotnością, w jakiej musimy żyć…

DRN (DARŃ) jest ceramiczną doniczką kwiatową stworzoną z autentycznego kawałka miejsca na ziemi. Każda gruda gliny, która posłużyła za jej model, związana była z konkretną osobą i z konkretnym miejscem. Człowiek ten uniósł szpadel i zaznaczył jedną chwilę w czasie i w przestrzeni. Akt ten zdeterminował formę doniczki kwiatowej, stającej się narratorem opowieści o historii miejsca, które mogło się już zmienić albo którego już dziś nie ma. Nasza „darń” to wypalana glina różnej wielkości umieszczana w porcelanowych podstawkach zbierających wodę gruntową. Nie chcemy zacieniać rosnących roślin ani zasłaniać widoku ich kwiatów, liści ani łodyg. DRN to po prostu kawałek ziemi dla rośliny, który zabieramy ze sobą do domu.

KREJCÁREK – Ogródki działkowe stanowią zieloną alternatywę dla mieszkańców miast Europy Środkowej od XIX wieku. Na terenie Pragi fenomen uprawiania ogrodów jest ponad stuletnią tradycją i – pomimo wszelkich zmian w klimacie społecznym, skutkujących wahaniami popularności ogrodów – zwolenników tzw. ogrodnictwa miejskiego ostatnio przybywa. Oprócz „populacji już zaaklimatyzowanej”, także coraz więcej osób młodych spędza czas, hodując własnoręcznie warzywa w ogródkach. Niezależnie od tego, miejsca takie znikają z powierzchni ziemi w ramach projektów deweloperskich i nie odgrywają żadnej roli w przyszłych planach rozwoju miasta ani państwa.

Jednym z takich miejsc, które już wkrótce trwać będą wyłącznie w naszej pamięci, są ogródki działkowe położone wzdłuż linii oddzielającej strefy Pragi 3 i Pragi 8, zwane Krejcárek. Są to jedne z najstarszych ogródków, pochodzące z czasów, kiedy cały ten teren stanowiły działki uprawne ciągnące się pasem aż do miejsca, w którym znajduje się Pomnik Narodowy Vítkov. Ta wyspa zieleni, pierwotnie zlokalizowana w obrębie nieruchomości należących do kolei czeskich, opierała się wysiłkom zmierzającym do zabudowania przyległych do niej okolic aż do 2012 r., kiedy ostatecznie jej los został przypieczętowany. Tak samo, jak w przypadku innych opuszczonych działek, ogrody pozostawione same sobie miały niewielką szansę na zmianę biegu wydarzeń, a zatem historia powtarza się. Po zamknięciu bramy za plecami ostatniego wyeksmitowanego ogrodnika rozpocznie się nowa era budowlana. Z pewnością to „nowe” nie zamierza wiązać swojego istnienia z drzewami.

Ile miejsc tego typu musi zginąć zanim uświadomimy sobie, że nie są to wyłącznie tereny, na których możemy hodować warzywa, ale miejsca o wartości historycznej, kulturowej i społecznej, z własnym „genius loci”? Pytanie to zadawane było przez właścicieli żegnających się ze swoimi ogródkami działkowymi, zaangażowanych w projekt DRN, który pomógł im w skutecznym przekazie powyższych informacji.

Parametry techniczne:
Doniczka kwiatowa DRN jest zrobiona z wypalanej gliny, dzięki czemu jest przepuszczalna i umożliwia kwiatom oddychanie. Podstawkę wykonano ze szkła laboratoryjnego. Różne wymiary doniczek i podstawek pozwalają na różnorodne ich wykorzystanie w hodowli mniejszych i większych kwiatów doniczkowych. Autorzy „wyrobów z darni”, które posłużyły za model, są mieszkańcami ogródków działkowych Krejcárek w strefie Praga 8.

GPS Loc – DRN Krejcárek 2013, www.mapy.cz/s/8kkA
Projekt: Antonín Tomášek
Produkcja: de-sign.cz
Zdjęcia: Michal Ureš (impreza DRN, ogrody działkowe Krejcárek), Hynek Alt (zdjęcie wyrobu DRN) i zdjęcia archiwalne de-sign.cz

www.drny.cz
www.de-sign.cz

/ Centrum Festiwalowe, ul. Targowa 35 / 17.10: 18:00-21:00, 18.10-27.10: 10:00-20:00