Prof. Dr Vijai K S Shukla / Food design i zdrowie

Prof. Dr. Vijai K. S. ShuklaJedzenie to najbardziej podstawowa potrzeba żywych organizmów. Wpływa ono na rozwój ciała, dostarcza energii do życia i pracy oraz reguluje mechanizmy kluczowe dla zdrowia i przetrwania. Dlatego też stanowi podstawę dla zdrowia ludzi i zwierząt.

Od długiego czasu prowadzona jest dyskusja na temat jedzenia i odżywiania w kontekście niektórych składników diety regulujących stres oksydacyjny i stan zapalny. Lekarstwa i jedzenie pochodzą z tego samego źródła. Jednakże to nowoczesna nauka stanowi wspólny punkt wyjściowy w kwestii dostarczania prawdziwych dowodów tej koncepcji.

Wykład ten zapewni wgląd w zbalansowaną żywność przyczyniającą się do poprawy zdrowia i jego ochrony.

Prof. Dr Vijai K S Shukla jest autorem niemalże 110 publikacji naukowych, 15 rozdziałów książek z dziedzin biochemii, odżywiania człowieka, kosmeceutyków, nutraceutyków, enzymologii oraz nowoczesnych technik analizowania lipidów i białek, edytorem 6 książek oraz został 12-krotnie zaproszony do opublikowania recenzji naukowych. Zakres jego zainteresowań badawczych obejmuje zjawiska fizyczne, mechanizm autooksydacji, izolację lipidów, zjawiska spektralne związane z lipidami, nowoczesną metodologią analityczną oraz wpływ niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych na zdrowie i takie choroby jak stwardnienie rozsiane i zespół Battena.