quiz

Interesujesz się polskim designem? Chciałbyś wiedzieć o nim więcej, poznać polskich projektantów oraz ich prace? A Może wydaje Ci się, że wiesz już wszystko?
„Q Łódź Design Festival” jest aplikacją, która w ciekawy sposób wprowadzi Cię do świata polskiego designu. Pobierz aplikację i prawidłowo odpowiedz na pojawiające się na ekranie pytania.
Nie przejmuj się jeśli nie znasz poprawnej odpowiedzi, aplikacji towarzyszy baza artykułów, dzięki którym możesz wzbogacić swoją wiedzę. Nad koncepcją aplikacji „Q Łódź Design Festival” pracował przez kilka miesięcy zespół studentów i pracowników ASP Łódź oraz ekipa Łódź Design Festival.
Już teraz sprawdź swoją wiedzę i dowiedz się więcej o polskim designie!

ARTYKUŁY SĄ W TRAKCIE UZUPEŁNIANIA, prosimy o cierpliwość :)

logos do q (Kopiowanie) asp do q (Kopiowanie) ctt do q (Kopiowanie) lodz kreuje do q (Kopiowanie)

Antoni Buszek

Antoni Buszek to jeden z pierwszych twórców programu nowej polskiej sztuki dekoracyjnej. Urodzony w 1883 roku malarz, pedagog i technolog, absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od 1904 roku mieszkał w Paryżu, potem we Włoszech, by na powrót w Paryżu w latach 1911-1913 zgłębiać tajniki programu Ecole Martine Paula Poireta. Kształciła ona młodych ludzi w duchu idei „sztuka dla wszystkich”, zgodnie z którą wytwarzano przedmioty użytkowe pod kierownictwem współpracujących ze szkołą artystów. Składały się na nie tkaniny, tapety, dywany oraz meble i dekoracje wnętrz.
Po powrocie do Polski związał się z Warsztatami Krakowskimi, przy których założył pracownię batikarską i zastosował metodę nauczania paryskiej szkoły. Składała się na nią grupa młodych kobiet, które po przeszkoleniu zajęły się produkcją batiku – techniką zdobienia tkanin, skóry, papieru, drewna, polegającą na zanurzaniu materiału w barwniku po naniesieniu wzoru utworzonego z gorącego wosku. Miejsca pokryte woskiem nie wchłaniają barwnika a proces ten powtarzany wielokrotnie daje wielobarwne wzory.
Metoda Buszka do 1922 roku towarzyszyła eksperymentalnej pracowni przy Warsztatach, zdobiono tam tkaniny dekoracyjne i użytkowe, papier i wyroby z drewna korzystając z nawiązań do ludowych motywów, krakowskich haftów, ornamentów a także sztuki orientalnej, co wyróżniało pracownię na tle Europy. Od 1922 kontynuował nauczanie we własnej szkole w Warszawie oraz na kursach sztuki stosowanej przy Towarzystwie Popierania Przemysłu Ludowego. Za swoje wybitne metody nauczania otrzymał w 1925 roku Grand Prix na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej i Nowoczesnego Przemysłu w Paryżu. Rok później założył renomowaną fabrykę środków chemicznych i farb An-Bu w Warszawie.
Swoje doświadczenie w pracy z batikiem wykorzystał powtórnie po II Wojnie Światowej, prowadząc kursy w fabrykach fajansu we Włocławku i Kole pod szyldem Biura Nadzoru Estetyki Produkcji, by podnieść poziom estetyczny wyrabianych tzw. techniką buszkowską przedmiotów. Tworzył również wzory, wykorzystywane przez fabryki porcelany w Ćmielowie, Tułowicach, Wałbrzychu i Bogucicach. W latach 1951-1952 wykładał ceramikę na ASP w Warszawie. Zmarł w 1954 roku.

Bibliografia:
1. Rzeczy niepospolite, pod red. Czesławy Frejlich, wyd. 2+3D/Fundacja Rzecz Piękna, Kraków 2013, s. 78-87;
2. 2+3D nr 4 (III 2002), Antoni Buszek (1883-1954). Sztuka dekoracji, Janusz Antos;
3. http://www.culture.pl/web/english/resources-design-full-page/-/eo_event_asset_publisher/eAN5/content/antoni-buszek-s-art-of-decoration, 25.04.2013.

Autor: Aleksandra Kiszka