quiz

Interesujesz się polskim designem? Chciałbyś wiedzieć o nim więcej, poznać polskich projektantów oraz ich prace? A Może wydaje Ci się, że wiesz już wszystko?
„Q Łódź Design Festival” jest aplikacją, która w ciekawy sposób wprowadzi Cię do świata polskiego designu. Pobierz aplikację i prawidłowo odpowiedz na pojawiające się na ekranie pytania.
Nie przejmuj się jeśli nie znasz poprawnej odpowiedzi, aplikacji towarzyszy baza artykułów, dzięki którym możesz wzbogacić swoją wiedzę. Nad koncepcją aplikacji „Q Łódź Design Festival” pracował przez kilka miesięcy zespół studentów i pracowników ASP Łódź oraz ekipa Łódź Design Festival.
Już teraz sprawdź swoją wiedzę i dowiedz się więcej o polskim designie!

ARTYKUŁY SĄ W TRAKCIE UZUPEŁNIANIA, prosimy o cierpliwość :)

logos do q (Kopiowanie) asp do q (Kopiowanie) ctt do q (Kopiowanie) lodz kreuje do q (Kopiowanie)

Maria Chomentowska

mariachomentowska2mariachomentowska1Wybitna polska projektantka mebli, twórczyni meblarskich ikon polskiego designu, pracownik Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w latach 1951-1977. Urodzona w roku 1924, absolwentka Wydziału Architektury Wnętrz warszawskiej ASP, uczennica prof. Jana Kurzątkowskiego.

Współtwórca „stylu mebli IWP” – polskiego funkcjonalizmu. W warsztatach IWP stworzyła ok. 200 projektów, pracując w Zakładzie Meblarskim, Zakładzie Wzornictwa Środków Transportu i w Pracowni Studialno Projektowej. Jej najbardziej znane projekty to: meble dla kuchni wiejskiej, typowe meble dla mieszkań ZOR, krzesła (najbardziej znane Płucka, Pająk). Chomentowska jest też współautorką wnętrza tramwaju 104/105N, który jeździł w polskich miastach przez ponad trzy dekady, oraz projektu nowoczesnego w formie aparatu telefonicznego. Po przeniesieniu się do Lublina w 1977 roku zaprojektowała fasadę budynku KUL, wnętrza, w tym wyposażenie holu, sali konferencyjnej i stołówki. Była jedną z bohaterek wystawy „Wiecznie młode. Polski vintage” zorganizowanej w 2007 roku w IWP. Za zasługi dla wzornictwa została odznaczona Krzyżem Kawalerskim OOP; Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz innymi nagrodami państwowymi.

Krzesło Płucka

mariachomentowska3Krzesło Płucka powstało w 1956 oku w ramach współpracy IWP z fabryką Mebli, które dostarczał do Instytutu gotowe kształtki z giętej sklejki – półprodukty do wykorzystania przez projektantów. Zakład Mebli IWP wyprodukował krótką serie tych krzeseł. Projektantka, szukając elastyczności siedziska, starała się maksymalnie wykorzystać giętkość sklejki. Ograniczyła sztywne połączenia elementów, zastępując je takimi, które zapewniają naturalną dla tego tworzywa ruchomość.

 

źródło:
http://zsah.blox.pl/2008/11/krzesla-polskie-cz2.html
http://www.iwp.com.pl/