quiz

Interesujesz się polskim designem? Chciałbyś wiedzieć o nim więcej, poznać polskich projektantów oraz ich prace? A Może wydaje Ci się, że wiesz już wszystko?
„Q Łódź Design Festival” jest aplikacją, która w ciekawy sposób wprowadzi Cię do świata polskiego designu. Pobierz aplikację i prawidłowo odpowiedz na pojawiające się na ekranie pytania.
Nie przejmuj się jeśli nie znasz poprawnej odpowiedzi, aplikacji towarzyszy baza artykułów, dzięki którym możesz wzbogacić swoją wiedzę. Nad koncepcją aplikacji „Q Łódź Design Festival” pracował przez kilka miesięcy zespół studentów i pracowników ASP Łódź oraz ekipa Łódź Design Festival.
Już teraz sprawdź swoją wiedzę i dowiedz się więcej o polskim designie!

ARTYKUŁY SĄ W TRAKCIE UZUPEŁNIANIA, prosimy o cierpliwość :)

logos do q (Kopiowanie) asp do q (Kopiowanie) ctt do q (Kopiowanie) lodz kreuje do q (Kopiowanie)

chmara.rosinke

Ania Rosinke (ur. 1985) i Maciej Chmara (ur. 1984) – studiowali architekturę i design na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, space & design strategies na Kunstuniversität w Linz oraz architekturę na Akademii Sztuk Pięknych i Politechnice w Wiedniu. Po zdobyciu doświadczenia podczas pracy w różnych biurach projektowych, ostatecznie założyli własne studio chmara.rosinke w Wiedniu.

chmararosinke1Działają na polu architektury wnętrz, projektowania mebli, produktu i architektury, łączą rękodzieło z konceptualnym i ekologicznym podejściem. Ważnym źródłem inspiracji dla ich projektów są zagadnienia funkcjonalne i obyczajowo-społeczne, do których tworzą komentarze w postaci własnych interwencji i akcji w przestrzeni.

Tworzą proste, intuicyjne w wyrazie obiekty, w których środki estetyczne są redukowane do minimum, i których funkcja ma wyrażać się sama.

Prezentowali swoje prace na najbardziej prestiżowych festiwalach designu w Polsce, Austrii, Francji, Czechach, Słowacji, Niemczech, podczas których zostali również wyróżnieni licznymi nagrodami.

chmararosinke2Mobile Hospitality (2011)

W projekcie zwrócono uwagę na ważny aspekt projektowania – odpowiedzialność i inicjatywę własną w przestrzeni publicznej. Daje on możliwość podróżowania z kuchnią na kółkach, stołem i dziesięcioma składanymi taboretami, które można rozkładać w różnych miejscach, aby spożyć posiłek. Przedmioty te mają bardzo formalną estetykę mebli złożonych samodzielnie przez majsterkowicza. Wszystkie zostały wykonane z pełnego drewna sosnowego i uzupełnione o dodatkowe funkcje, takie jak nożna pompka do bieżącej wody lub doniczki, w których można uprawiać kuchenne zioła. W 2012 roku Mobile Hospitality  zaprezentowano na Łódź Design Festival.

chmararosinke3Polna kaplica w Chwaszczynie

Polna kaplica jest miejscem indywidualnej modlitwy i skupienia. Położona jest w pod lasem na nieużytkowanych polach, w odległości około 500m od kościoła i zabudowań Chwaszczyna.

Kaplica została zaprojektowana przy użyciu naturalnych materiałów, które z czasem starzeją się łącząc obiekt z przyrodą i krajobrazem. Zastosowano drewno modrzewiowe. O każdej porze dnia i odmiennej pogodzie wnętrze przyjmuje inny odcień światła… Forma budynku jest niezwykle prosta – koncentruje się na odczuwaniu przestrzeni, oddziaływaniu materiałów, zapachu drewna, „pustki” i dźwięków roznoszących się wokół. Projekt zaprezentowano na wystawie make me! na Łódź Design Festival 2010 roku.

 

źródło:
materiały prasowe Łódź Design Festival
http://chmararosinke.com/