dla dziennikarzy

Informacji dziennikarzom na temat Łódź Design Festival udziela rzecznik prasowy festiwalu:
Aleksandra Kietla
Dyrektor Działu Promocji, Rzecznik Prasowa
a.kietla@lodzdesign.com
tel./fax.: +48 (42) 684 20 95
kom.: +48 693 860 022


Łódź Design Festival 2013 – It’ s all about humanity

ŁDF Po raz pierwszy struktura programu festiwalu została podzielona na 3 bloki tematyczne: SPOŻYWANIE, ZAMIESZKIWANIE oraz EMPATIA. Wpisują się one w hasło tegorocznej edycji: It’s all about humanity o które Małgorzata Żmijska – Dyrektor Programowa wyjaśnia następująco:
Dzisiaj, jak nigdy dotąd, projektowanie przesiąknięte jest humanizmem i zmierza ku egalitaryzmowi. Design, odchodząc od elitarnych koncepcji estetycznych, przestaje kojarzyć się z luksusem i snobizmem. Zaczyna otwierać się na ludzi i ich problemy. Projektanci coraz częściej wykorzystują swoje umiejętności, by szukać rozwiązań dla rodzin i młodych osób w chronicznym kryzysie, przeprojektowują system więziennictwa, zajmują się starzeniem się społeczeństwa, uświadamiają ludziom ich wpływ na zanieczyszczenie środowiska i wskazują konkretne sposoby na jego zmniejszanie. Tak oto, projektowanie przeżyło ewolucję – z <<formy podążającej za funkcją>> do <<projektowania jako narzędzia do rozwiązywania problemów>>.” Czytaj więcej
Materiały do pobrania:
opis struktury Łódź Design Festival 2013 (doc)
Prezentacja programowa Łódź Design Festival 2013 (pdf)
Plakat tegorocznej edycji (pdf)
Małe grafiki do publikacji (zip)
Logo ŁDF 2013 (zip)
Ulotka LDF (pdf)
W sprawie zdjęć w jakości do druku prosimy o kontakt mailowy bądź telefoniczny.


Łódź Design Festival – informacje ogólne

Łódź Design Festival to wydarzenie, które od 2007 r. tworzy platformę wymiany myśli i doświadczeń dla środowisk twórczych identyfikujących się z szeroko rozumianym designem, oraz dla biznesu.
Dzięki staraniom organizatora imprezy – Łódź Art Center – oraz wsparciu licznych partnerów, festiwal w ciągu kilku lat przeistoczył się z lokalnej, składającej się z paru wystaw imprezy, urastając do rangi największego w Polsce wydarzenia w całości poświęconego projektowaniu. Prezentuje on design w różnych jego odsłonach – od wzornictwa przemysłowego, poprzez art i craft design, projektowanie graficzne i architekturę, aż po modę.
Centralnym punktem festiwalu Łódź Design jest zawsze tematyczny program główny, składający się z wystaw kuratorskich, a jego dopełnienie oraz rozwinięcie stanowi otwarty i bogaty repertuar wydarzeń towarzyszących. Wśród nich centralne miejsce zajmują: wykłady prowadzone przez światowej sławy specjalistów, konkurs dla młodych projektantów make me! oraz przegląd portfolio, który umożliwia studentom i absolwentom szkół artystycznych bezpośrednią konfrontację swoich pomysłów z profesjonalistami (kuratorami, projektantami i producentami).
Materiały do pobrania:
podsumowanie Łódź Design Festival 2012 (pdf)
Prezentacja przekrojowa Łódź Design Festival (pps)
linki do fotorelacji z poprzednich edycji
o organizatorze (doc)


Konferencja BiznesUp! – 25.10.2013
„Nie wystarczy, że ludzie biznesu lepiej zrozumieją projektantów; oni sami muszą stać się projektantami”
Roger Martin, dziekan Rotman School of Management

Konferencja BiznesUp! jest pionierskim wydarzeniem, podczas którego będzie można dowiedzieć się jakie korzyści może przynieść firmom współpraca z projektantami oraz ekspertami zarządzania designem oraz jak taka współpraca przyczyni się do podniesienia efektywności działania firmy a także do budowania przewagi konkurencyjnej na rynku. To okazja do poznania najlepszych specjalistów zajmujących się budowaniem strategii
w oparciu o design, projektowaniem doświadczeń (user experience), czy opracowywaniem usług (service design).
Więcej informacji na ten temat znajduje się tutaj.
Materiały do pobrania:
sylwetki prelegentów (pdf)
logo konferencji (zip)


must have 2013 – wyniki

must have to projekt, na który składa się plebiscyt i wystawa. Po raz pierwszy realizowaliśmy go dwa lata temu.
W ramach plebiscytu, Rada Ekspertów, składająca się z przedstawicieli mediów i ważnych ośrodków wzornictwa, dokonuje subiektywnego wskazania najciekawszych i zasługujących na uwagę przedmiotów, odzwierciedlających aktualne trendy w projektowaniu. Na ogólną pulę, z której dokonywany jest wybór, składają się propozycje nadesłane przez Ekspertów oraz zgłoszenia dokonywane samodzielnie przez firmy. Wytypowane podczas obrad prace, eksponowane są na wystawie towarzyszącej aktualnej edycji Łódź Design Festival.
W tym roku do must have na Łódź Design Festival 2013 z niemal 300 propozycji zakwalifikowało się 67 produktów. Więcej informacji na ten temat znajduje się tutaj.
Materiały do pobrania:
logo plebiscytu (zip)


konkurs make me! – wyniki

Laureatem tegorocznej edycji konkursu make me! i zdobywcą głównej nagrody w wysokości 20.000 zł, ufundowanej przez Mecenasa Głównego, firmę Ceramika Paradyż została BEZA Projekt za projekt Beza Elementy – Plastry.

Konkurs i wystawa make me! to jeden ze znaków rozpoznawczych Łódź Design Festival. Od sześciu lat w szczególny sposób przyciąga uwagę widzów, mediów i ekspertów. Skierowany jest do projektantów w wieku od 20 do 35 lat zgłaszających prace z zakresu wzornictwa przemysłowego i grafiki, w tym również z dziedziny tkanin, mody, szkła, ceramiki.
W tym roku grono jurorów do wystawy pokonkursowej wybrało 20 spośród prawie 200 zgłoszonych projektów.
Spośród powyższych projektów, wybrany zostanie Laureat Nagrody Głównej w wysokości 20 000 złotych, ufundowanej przez Mecenasa Głównego festiwalu – Ceramikę Paradyż. Zwycięzcę poznamy 17 października w trakcie gali otwarcia Łódź Design Festival.
Więcej informacji na ten temat znajduje się tutaj.
Materiały do pobrania:
opisy obiektów (zip)
logo konkursu (zip)


Konferencja prasowa 7. Międzynarodowego Festiwalu Designu w Łodzi odbyła się 15 października 2013 roku o godzinie 10.00 w Centrum Festiwalowym przy ul. Targowej 35.

W konferencji udział wzięli:
- Michał Piernikowski / Dyrektor Łódź Design Festival
- Małgorzata Żmijska / Dyrektor Programowy Łódź Design Festival
- Hanna Zdanowska / Prezydent Miasta Łodzi, przedstawiciel UMŁ – współorganizator festiwalu,
- Iwona Filipczak / Manager ds. Komunikacji / Rzecznik Prasowy Ceramiki Paradyż – Mecenas Główny festiwalu