make me!

Konkurs i wystawa make me! to jeden ze znaków rozpoznawczych Łódź Design Festival. Od sześciu lat w szczególny sposób przyciąga uwagę widzów, mediów i ekspertów. Skierowany jest do projektantów w wieku od 20 do 35 lat zgłaszających prace z zakresu wzornictwa przemysłowego i grafiki, w tym również z dziedziny tkanin, mody, szkła, ceramiki.

make me! to nasz sposób na inwestowanie w polskie projektowanie. Konkurs daje możliwość zaistnienia młodym twórcom na scenie projektowej, a wystawa składająca się z najlepszych zgłoszonych do konkursu prac, to dla początkujących dizajnerów możliwość pokazania swoich dokonań międzynarodowej publiczności Łódź Design Festival.

Każdego roku nadesłane prace ocenia międzynarodowe grono jurorów złożone z organizatorów festiwalu i wybitnych ekspertów w dziedzinie wzornictwa i projektowania. W tym roku grono jurorów do wystawy pokonkursowej wybrało
20 spośród prawie 200 zgłoszonych projektów.

DO WYSTAWY ZAKWALIFIKOWALI SIĘ

Wiktoria Szawiel, C-Chair – za interesujący eksperyment z wykorzystaniem naturalnych właściwości materiału w celu uzyskania wygodnego siedziska i oparcia.
Nina Woroniecka, Nomadaniezbędne życiowe minimum – za próbę stworzenia rozwiązania jednocześnie antykonsumpcyjnego i portretującego proces obrastania w rzeczy.
Natalia Gil, Taburet – za prowokacyjne, niepokojące i dalekie od schematów podejście do tematu wygody.
Grzegorz Cholewiak / Drache&Bär, Laufrad – za prostotę i estetykę zaproponowanego rozwiązania.
Marlena Gałka, Kresiki – za atrakcyjne połączenie funkcjonalności i formy, poprzez wykorzystanie kształtu dostosowanego do motorycznych możliwości dziecka
Monika Szczepańska, Acutobtus LAMP – za stworzenie ciekawej opowieści o technice i formie oraz dobór wykorzystanych materiałów.
Karolina Zięba / crl, CRL.ludLOVE – za poważne podejście do twórczości folklorystycznej i wkomponowanie jej w prostą formę kolekcji codziennych ubrań.
Hanna Ferenc, Stołek barowy – za interesujący pomysł włączenia narzędzia montażowego jako elementu mebla
i niestandardową konstrukcję samego stołka.
Marta Morawska, Portfel – za współpracę przy projektowaniu produktu z jego przyszłymi odbiorcami (osobami niewidomymi i niedowidzącymi) oraz zachowanie tradycyjnej formy portfela atrakcyjnej dla przeciętnego użytkownika przy jednoczesnym wprowadzeniu rozwiązań dedykowanych dla konkretnej grupy docelowej.
vel (Dorota Pakuła vel Rutka, Karolina Chyziak), Lampa UL – za różne możliwości dostosowywania produktu do swoich potrzeb wynikające z przyjętej formy.
Aleksandra Satława, DE.SERKI – za odświeżenie formy deski do krojenia i serwowania potraw.
AP DESIGN (Agata Zambrzycka, Piotr Górski), Re_ed – za podjęcie intrygującego eksperymentu z materiałami, nietypowe ich połączenie i użycie wbrew zwyczajowemu przeznaczeniu.
Maja Szczypek, opakowania na „Jaja od kur szczęśliwych” – za nowatorskie wykorzystanie siana jako materiału
do produkcji opakowań. A tym samym czytelne nawiązanie do naturalnej formy gniazda.
Agnieszka Mazur, LESS – za bardzo dobre rozwiązanie kwestii gospodarowania przestrzenią w najprostszej formie.
BEZA Projekt, Beza Elementy – Plastry – za stworzenie prostego i atrakcyjnego wizualnie rozwiązania
dla majsterkowiczów i konstruktorów oraz eksplorację obszaru dotychczas przez projektantów niezagospodarowanego.
FabLab Łódź, Veggie Coster – za ciekawe rozwiązanie integrujące mieszkańców i ponowne wykorzystanie zużytych części.
Agnieszka Kamińska (Shamrock Studio), Sekretne życie pszczół – za świetne opracowanie graficzne i użyteczność
dla grupy docelowej (dzieci niewidomych i niedowidzących), poprzez zastosowanie przyjaznych im barw i faktury.
Marzena Krupa, Pic-nic – za piękny kształt nawiązujący do nakrytego stołu, lekką konstrukcję i możliwość samodzielnego dekorowania.
Marta Kwiatkowska, tkanina żakardowa „Kurzyska” – za dobre przetworzenie tradycyjnego motywu i użycie pomijanego ostatnimi czasy materiału – tkaniny żakardowej.
Justyna Zubrycka, Fruwająca huśtawka – za ciekawą, interaktywną formę, dzięki której każdy może poczuć się anielsko.

Spośród powyższych projektów, wybrany zostanie Laureat Nagrody Głównej w wysokości 20 000 złotych, ufundowanej przez Mecenasa Głównego festiwalu – Ceramikę Paradyż.
Nagrodą w konkursie jest wyjazd na warsztaty Furniture Days do głównej siedziby firmy Interprint (Arnsberg, Niemcy). Interprint Furniture Days to ekscytujący dialog pomiędzy renomowanymi przedstawicielami branży wnętrzarskiej. Podczas tego spotkania kreatywny zespół projektowy prezentuje najmodniejsze dekory i najgorętsze designerskie trendy na nadchodzące sezony. Celem organizatora jest zaprezentowanie partnerom z branży meblarskiej procesu powstawania trendów, w tym ich interpretacji oraz przekształcania w gotowe do wprowadzenia na rynek produkty. Warsztaty sprzyjają nawiązywaniu kontaktów oraz stwarzają platformę do dyskusji na interesujące tematy. Zwycięzcę poznamy 17 października w trakcie gali otwarcia Łódź Design Festival. W skład jury tegorocznego konkursu wchodzą:

Michelangelo Giombini – redaktor magazynu Interni,
Dennis Dahlqvist – dziennikarz, pasjonat i kolekcjoner rozmaitych odmian wzornictwa,
Agnieszka Jacobson-Cielecka – propagatorka polskiego designu, kuratorka wystaw, Dyrektor Programowa School of Form
Michał Piernikowski – Dyrektor Łódź Design Festival,
Tomek Rygalik – projektant, wykładowca, dyrektor artystyczny,
Małgorzata Żmijska – Dyrektor Programowa Łódź Design Festival.

_WYSTAWY

must have

must have to plebiscyt, w którym już od trzech lat wskazujemy najciekawsze produkty pochodzące od polskich projektantów lub producentów. Przeglądu rynku i wyboru najlepszych i najbardziej wartościowych przykładów dokonuje specjalnie zaproszona Rada Ekspertów, składająca się z przedstawicieli mediów i Czytaj więcej

_WYSTAWY

Open Programme

Open Programme to przestrzeń dla tych wszystkich, którzy chcieliby pokazać swoje projekty, podczas Łódź Design Festival. Co roku, w ramach otwartego konkursu można nadsyłać propozycje wystaw, instalacji i prezentacji. Do udziału w Open Programme zgłaszają się instytucje, indywidualni projektanci, studia i grupy projektowe, szkoły i kuratorzy. Czytaj więcej

_WYSTAWY

make me!

Konkurs i wystawa make me! to jeden ze znaków rozpoznawczych Łódź Design Festival. Od sześciu lat w szczególny sposób przyciąga uwagę widzów, mediów i ekspertów. Skierowany jest do projektantów w wieku od 20 do 35 lat zgłaszających prace z zakresu wzornictwa Czytaj więcej