Service Jam

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Service design jam / 20-22 września 2013
prowadzenie: Wojtek Ławniczak i Marcin Chłodnicki

Service design to jedna z części myślenia projektowego tzw. design thinking , metody która stymuluje innowacyjność oraz efektywność poprzez prace zespołową. Celem projektowania usług jest pozytywne doświadczenie i korzyści, które otrzymuje użytkownik. Co za tym idzie, zaprojektowana usługa staje się bardziej atrakcyjna i konkurencyjna. Dzięki temu jest częściej wybierana przez firmę, organizację lub instytucję – zwiększa efektywność świadczonych usług, a także daje dalszą możliwość rozwoju.

Service design jam to kompletna formuła, w której tworzy się usługi. Jest to proces kreacyjny, integrujący zespół metodologią współtworzenia i jednocześnie tworzący pozytywną energię między uczestnikami. Uczestnicy pracują w zespołach metodą warsztatową. Mają możliwość poznania innowacyjnych narzędzi pozwalających na bycie bardziej efektywnymi w pracy codziennej.

Service jam design to możliwość pracy w interdyscyplinarnym zespole projektowym. Presja czasu oraz współpraca
z ekspertami pozwala maksymalnie poznać i wykorzystać narzędzi service design. Praca warsztatowa jest siłą zbiorową, pozwalającą widzieć szersza perspektywę danego problemu oraz wiele możliwości jego rozwiązania. Wartością dodaną w tym wypadku jest również networking. Dzięki niemu grupa ma możliwość poznania swoich potrzeb i możliwości, co pozwala na lepszą współprace w przyszłości. Wielkość grupy warsztatowej to maksymalnie 8 osób, co pozwala na komfort pracy oraz pełną aktywność każdego uczestnika. Spotkania będą obejmować dwa dni warsztatowe.

Adresatami service jam są zarówno osoby pracujące na poziomie zarządu jak i osoby zajmujące się zagadnieniami operacyjnymi. W service jam wykorzystuje się wszelkie metody znane w design thinking. Warsztat prowadzony jest metoda co-creation, przy wykorzystaniu narzędzi: Ideacja, Customer Journey Map Personas, Map Building, Blueprinting, Moments of Truth.