• Wydarzenie minęło.
konferencja Food | Design | Humanity

NAGŁÓWEK_FDH

Konferencja
Food | Design | Humanity
(Pożywienie | Projektowanie | Człowieczeństwo)

Kuratorzy i moderatorzy: Sonja Stummerer i Martin Hablesreiter 

Miejsce: Centrum Festiwalowe Łódź Design Festival, ul. Targowa 35, Łódź (sala wykładowa, parter)

Organizator: Łódź Design Festival

Rejestracja możliwa jedynie w Biurze Festiwalowym.

Prelegenci:
prof. Peter BarhamMarc BretillotEugenio ButelliEarlwyn CovingtonKatarzyna GliszczyńskaBeate KollerJoanna Mroczkowskaprof. Peter Rasporprof. Vijai K. S. ShuklaGabriele Sorgo.

Opis sylwetek prelegentów dostępny TUTAJ.

Partner wydarzenia: Instytut Adama Mickiewicza www.iam.pl; www.culture.pl

 

Jeśli wierzyć środkom masowego przekazu, do tematu codziennego odżywiania można podejść z trzech punktów widzenia.
Z jednej strony mamy krytyków kulinarnych, z drugiej doradców dietetycznych z przepisami, z trzeciej żywe dyskusje wokół skandali w branży spożywczej. Poza tym jedzenie uważane jest za temat dosyć banalny. Nawet w takiej dziedzinie jak projektowanie, kreatywność dotycząca produktów żywnościowych uznawana jest za najmniej istotne pole działalności projektowej. Projektanci tworzą samochody, ubrania, krzesła, ale nie żywność. Rzadko kto w ogóle słyszał o food designerach. Cieszących się poważaniem przedstawicieli tej dziedziny sztuki można policzyć na palcach obu rąk. Kreowanie tych najczęściej kupowanych dóbr konsumpcyjnych na świecie projektanci i projektantki pozostawiają, bez żadnych złych zamiarów, choć z pewną dozą ignorancji, niewielkiej grupie badaczy i specjalistów od marketingu, którzy pracują za zamkniętymi drzwiami jeszcze mniejszej liczby koncernów spożywczych.

Nie wiemy, kto kreuje nasze najważniejsze dobro projektowe. Nie wiemy, jakimi zasadami się kieruje. Nie wiemy też, z jakich technologii korzysta i jaką ma wiedzę w zakresie projektowania jedzenia. Właśnie o tym chcemy porozmawiać w Łodzi. Przedstawiciele społeczności akademickiej, branży spożywczej, food designu i akcjonizmu wykorzystującego w swoich działaniach produkty spożywcze spotkają się w Łodzi, aby wygłosić prelekcje i podyskutować. Zaprezentują aktualny stan wiedzy naukowej i rynkowej oraz podpowiedzą, jak świat żywności uczynić bardziej przyjaznym człowiekowi.

W ramach paneli dyskusyjnych poświęconych tematyce produktów żywnościowych i ich technologii, projektowaniu oraz człowieczeństwu, międzynarodowi eksperci przedstawią wyniki swoich badań, prace oraz interpretacje aktualnej
i prognozowanej sytuacji związanej z żywieniem. Na zakończenie odbędzie się debata z udziałem wszystkich uczestników.

Harmonogram Konferencji do pobrania TUTAJ.

Koszt biletu: 80 zł (dla rejestrujących się do 27.09 opłata wynosi 50 zł)
Liczba miejsc jest ograniczona.

Konferencja będzie tłumaczona symultanicznie na język polski.

Porcelanę na konferencję zapewniła firma Kristoff.