• Wydarzenie minęło.
Inwazja, czyli design z Polski za granicą

moderator: Weronika Rochacka / WR Design Strategy

Dyskusja o potencjale polskich marek zagranicą, towarzysząca łódzkiej odsłonie wystawy The Spirit of Poland, która
w sierpniu gościła na DW! São Paulo Design Weekend. Wcześniejsze edycje pokazywane były m.in. w Tokio czy Londynie.
W rozmowie udział wezmą: Anna Siedlecka i Radek Achramowicz / Puff-Buff Design, Monika Brauntsch / The Spirit of Poland, Wojtek Baczyński (były vice konsul ds. handlowych w São Paulo, wcześniej – w Lizbonie), Gian Luca Amadei / British Council oraz przedstawiciel firmy LUG.

The Spirit of Poland to wspólna inicjatywa projektantów i założycieli polskich marek, której głównym celem jest ukazanie potencjału polskich projektów na forum międzynarodowym. Cykl The Spirit of Poland to wystawy i wydarzenia towarzyszące, podczas których spotyka się młode pokolenie twórców i gdzie design staje się elementem promocji polskiej kreatywności. Pierwszym z serii wspólnych przedsięwzięć, zorganizowanym dzięki współpracy projektantów z Ambasadą RP w Japonii, był udział The Spirit of Poland w Tokyo Designers Week 2010. Wystawa miała kontynuację w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie w 2011 roku. W tym samym roku, dzięki wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza, udało się zorganizować kolejne odsłony wystawy na 100% Design w Londynie oraz w trakcie Tokyo Designers Week 2011. W sierpniu 2013 roku wystawa gościła na DW! São Paulo Design Weekend, również dzięki aktywnemu wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza.

Weronika Rochacka jest niezależnym konsultantem w zakresie budowania strategii, zarządzania designem, projektowania usług oraz edukacji projektowej. Realizuje projekty zarówno dla firm komercyjnych, jak i organizacji sektora publicznego. Doświadczenie zawodowe zdobyła w brytyjskim Design Council w Londynie, wiodącym ośrodku promocji design thinking oraz efektywnego zarządzania designem na świecie. Współtworzyła tam m.in. projekty związane z edukacją szkolną
i uniwersytecką, jak również upowszechnianiem wiedzy o designie wśród brytyjskich przedsiębiorstw, centrów nauki
i technologii oraz organizacji sektora publicznego.

Weronika regularnie bierze udział w konferencjach, prowadzi warsztaty oraz panele dyskusyjne. Członkini Rady Programowej Łódź Design Festival oraz Zamku Cieszyn. Współpracuje m.in. z Urzędem Patentowym RP, zespołem „Design Silesia” Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach w ramach kursu service design oraz Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie współtworzy kurs design management.

Jest autorką publikacji dotyczących projektowania i zarządzania designem. Pisze m.in. dla kwartalnika projektowego 2+3D, FUTU oraz Magazynu Innowacyjnej Wielkopolski innnowacje&design_pl.