• Wydarzenie minęło.
Handle with care! (Uwaga szkło!)

autorzy projektu: Lars Kemper, Peter Olah (Flowers for Slovakia)

projektanci: Elena Bolceková, Ondřej Elfmark, Kristína Chudíková, Zuzana Labudová, Michala Lipková, Jakub Pollág, Ján Rehák, Peter Simoník, Michal Sloboda, Ludmila Žilková

„Młody słowacki design czerpie z podań ludowych”

Jeżeli przynosimy komuś kwiaty, to znaczy, że chcemy dzielić piękno z taką osobą – nawiązując do tej idei, projekt Flowers for Slovakia ma na celu wspierać edukację w obszarze designu. Flowers for Slovakia to wyjątkowy projekt dla wyjątkowych studentów designu. Koncepcja projektowa opiera się na zamyśle związanym z zapewnieniem szczególnych możliwości studentom, którzy wyróżniają się swoją postawą, talentem i umiejętnościami w zakresie designu.

Pierwszym projektem tej grupy była kolekcja zatytułowana „Handle with Care”. Ta jedyna w swoim rodzaju kolekcja składa się z dwunastu obiektów wykonanych ze szkła, inspirowanych słowackimi legendami i podaniami ludowymi. Po przetłumaczeniu na język znaków, każdy z tych obiektów opowiada inną historię. Podobnie jak kiedyś tradycyjne skarbczyki wykorzystywane na Słowacji do przechowywania kosztowności i innych wartościowych przedmiotów – dwanaście pudełek ze sklejki kryje unikatowe kreacje młodych twórców designu.

W kolekcji „Handle with Care” każda metafora wtopiona w szklaną tkankę obiektu pobudza naszą ciekawość i zachęca do bardziej szczegółowego zbadania historii skrywanej przez obiekt. Słój z uchwytami do torebki nawiązuje do historii dziewczyny, która wolała miłość niż pieniądze – w przeciwieństwie do dzisiejszych poszukiwaczek złota polujących na milionerów, z drogimi torebkami, które stanowią ich znak rozpoznawczy. Przytwierdzona łańcuchem noga kaczki symbolizuje umiłowanie wolności ponad bogactwo, unieruchomiona kula reprezentuje ślepą pogoń za zyskiem, natomiast ciasny gorset ujawnia chore rozumienie piękna. Uważny obserwator szybko odcyfruje ukryte znaczenia – projektanci uwspółcześnili stare historie, aby wprowadzić ich ponadczasowy przekaz do naszego życia.

Kolekcja stanowi rezultat jednorocznego procesu edukacyjnego. Dwunastu najbardziej utalentowanych studentów designu, wybranych na podstawie przedstawionych przez nich portfolio, zyskało nie tylko wartościowe doświadczenie, lecz również niepowtarzalną szansę opowiedzenia wyjątkowej historii i pokazania, w jaki sposób myślą jako designerzy. Podczas dwóch sesji warsztatowych, studenci zapoznali się zarówno z procesem budowania koncepcji pod kierunkiem profesjonalnych doradców, jak i procesem tworzenia prototypów w Hucie Szkła Ajeto (Nový Bor i Lindava, Republika Czeska).

Partnerem wystawy jest Instytut Słowacki.